FESTIVAL ZNANOSTI

16.travnja su učenici 3.a, 1.a i 1.b (vodoinstalateri) proveli na terenskoj nastavi. Sudjelujući u programu Festivala Znanosti, posjetili su u pratnji nastavnika: Anice Mršulja, Marine Mišura i Nevena Rekića, Astronomski centar Rijeka.

Vanesa Ujčić Ožbolt, članica Akademskoga astronomskog društva održala je zanimljivo predavanje s temom:  Opasnost sudara Zemlje i asteroida

Znanstvenici su već dugo svjesni opasnosti koju za Zemlju predstavljaju asteroidi, a zanimanje javnosti za ovu temu naročito je poraslo kada je mali asteroid ušao u Zemljinu atmosferu i eksplodirao iznad ruskog grada Chelyabinska. Gotovo 1500 ljudi je ozlijeđeno, no srećom nitko nije stradao. Oslobođena energija bila je otprilike 30 puta veća od energije atomske bombe bačene na Hirošimu, što taj događaj svrstava među najsnažnije te vrste još od Tunguske eksplozije 1908. godine.

Pogled na Zemljine i Mjesečeve kratere te eksplozija asteroida nad ruskim gradom Chelyabinskom 2013. godine govore nam da je opasnost sudara Zemlje i malih tijela Sunčeva sustava itekako stvarna. Na ovom predavanju smo mogli saznati koliko se često takvo što događa, kolika je opasnost i kakve su posljedice takvih događaja.

« Studeni 2018 »