POSJET UČENIKA I NASTAVNIKA „MARITERMU“

U ponedjeljak 22. siječnja 2018. posjetili smo firmu Mariterm, dugogodišnjeg partnera naše škole. Učenici 3.a razreda i nastavnici tom su prilikom prisustvovali posebno pripremljenoj prezentaciji Dalibora Matijašića na temu "Dizalice topline" uz koju smo dobili i istoimenu brošuru.

G. Matijašić  nam je svojom prezentacijom na jednostavan i svima razumljiv način predstavio mogućnosti tog zanimljivog uređaja koji će u bliskoj budućnosti zasigurno biti sve više zastupljen u našim domovima. Može se reći da na tržištu ne postoji uređaj koji može konkurirati dizalici topline kada je u pitanju grijanje i hlađenje jer na uložen 1kW električne energije dobiva se i više od 3 kW toplinske energije.

Dizalica topline zrak-voda  je najraširenija na našem području. Osim topline okolnog zraka, izvedbe dizalica topline mogu koristiti toplinu podzemnih voda i toplinu tla. Tako postoje još DT zrak-zrak, DT voda-voda i DT glikol-voda.

Nakon prezentacije učenicima i nastavnicima su predstavljene izvedbe dizalice topline u skladišnom prostoru Mariterma. Ako je i bilo kakvih nedoumica oko principa rada DT, na ovom dijelu predstavljanja one su definitivno bile razriješene.

Na kraju posjete dogovorena je i daljnja suradnja Mariterma i naše škole u vidu dodatnih edukacija (teorijskih i praktičnih), kako bi učenici i nastavnici bili što bolje informirani na ovom polju komforne klimatizcije.

Zahvaljujemo se Daliboru Matijašiću dipl. ing. i upravi Mariterma na vremenu i trudu koji su uložili da bi osigurali ovu uspješnu edukaciju.

« Listopad 2018 »